Wynik po zakażeniu matczykową varicellą w pierwszych 20 tygodniach ciąży czesc 4

W grupie z ospą wietrzną wystąpił nieistotny trend, w którym częściej zgłaszano planowe zakończenie leczenia (14,2% [przedział ufności 95%, 11 do 18%], w porównaniu z 7,5% [przedział ufności 95%, 4,9 do 10%] w grupie kontrolnej; P = 0,1) (tabela 3). Wszystkie spontaniczne poronienia w grupie ospy wietrznej wystąpiły w ciągu pierwszych 15 tygodni ciąży (dwa przypadki po 8 tygodniach, jeden o 9 tygodniach, jeden o 10 tygodniach i dwa o 12 tygodniach). Wszystkie zabiegi elektywne przeprowadzono przed 17 tygodniem ciąży, z różnych powodów (trzy zabiegi przeprowadzono z powodu postrzeganego ryzyka nieprawidłowości z powodu ospy wietrznej, jedna z powodu prenatalnej diagnozy choroby sierpowatokomórkowej, jedna z powodu ciąży wynikającej z gwałtu, i trzy z powodów osobistych lub społecznych, informacje na temat siedmiu procedur nie były dostępne). Spośród 86 żywych noworodków urodzonych w grupie ospy wietrznej, noworodek miał cechy odpowiadające embriopatii ospy wietrznej, z częstością 1,2% (przedział ufności 95%, od 0 do 2,4%). To niemowlę ważyło 1125 gi zostało dostarczone przez cesarskie cięcie w 35 tygodniu ciąży; matka została narażona na wirusa ospy wietrznej-półpaśca w 11 tygodniu ciąży, otrzymała immunoglobulinę ospy wietrznej-półpaśca 4 dni później, a następnie nabawiła się łagodnego ospy wietrznej z uszkodzeniami, bólem głowy i złym samopoczuciem po 13 tygodniach. Początkowe stężenie alfa-fetoproteiny w surowicy było podwyższone po 15,7 tygodniach ciąży, do 3,7 wielokrotności mediany i wzrosło do 5,3 wielokrotności mediany 2 tygodnie później. Ultrasonogramy uzyskane po 17,7 tygodniach ujawniły opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego. W chwili urodzenia niemowlę miało punkcyjne zmiany skórne, które przypominały stare blizny po ospie wietrznej; rozwinęła się postępująca niewydolność oddechowa i niewydolność wątroby, a niemowlę zmarło w 22 dniu życia. Badanie pośmiertne ujawniło rozległe zwłóknienie wątroby i tworzenie syncytialnych komórek olbrzymich. Płyn puchlinowy był dodatni w przypadku przeciwciała przeciwko wirusowi ospy wietrznej-półpaśca, ale nie zidentyfikowano wirusa w badaniu z reakcją łańcuchową polimerazy.
Gdy niemowlę z embriopatią zostało wyłączone z analizy, odsetek wad wrodzonych był podobny w obu badanych grupach i mieścił się w granicach ryzyka linii podstawowej w ogólnej populacji kobiet ciężarnych niewyłączonych (grupa ospy wietrznej vs. grupa kontrolna, 2,3% [95] procent przedziału ufności, 0,7 do 3,9 procent] wobec 2,2 procent [przedział ufności 95 procent, 0,7 do 3,7 procent], P = 1). W grupie ospy wietrznej urodził się bliźniak z meningocelą i płaskostopiem, a inne dziecko miało palec u nogi. W grupie kontrolnej jedno dziecko miało zwichnięcie stawu biodrowego, a drugie miało niewielki ubytek przegrody międzykomorowej.
Testy diagnostyczne
U 41 ze 106 pacjentów narażonych na ospę wietrzną wykonano ultrasonografię płodu przed 20 tygodniem ciąży; w pozostałej części procedura nie została przeprowadzona lub nie było wiadomo, czy wykonano ultrasonografię. Płody 38 pacjentów były prawidłowe, u 2 pacjentów stwierdzono opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego po tym, jak u matki wystąpił ospę wietrzną w 5,5 i 13 tygodniu, a u pacjenta zmarło w 8 tygodniu ciąży (zgon płodu został udokumentowany w formularzu kontrolnym jako jaja zarazy) po tym, jak matka miała ospę wietrzną po 4 tygodniach
[przypisy: omegatiming pl, nerw błędny podrażnienie, półpasiec na głowie ]

Powiązane tematy z artykułem: nerw błędny podrażnienie omegatiming pl półpasiec na głowie